Piątkowe Spotkania z Komiksem :: Tin Tin i rasizm

MSKJuż jutro, 4 stycznia, o 18.30 w krakowskim Małopolskim Studio Komiksu pierwsze w tym roku spotkanie komiksowe:

„11 grudnia 2012 belgijski sąd apelacyjny stwierdził, że drugi album przygód Tintina, pod tytułem „Tintin w Kongo” nie jest rasistowski, cechuje się jedynie „delikatnym i prostolinijnym humorem”. Decyzja sądu wywołała wielkie kontrowersje. Są osoby, którze postulują całkowity zakaz wydawania powstałego w 1930 roku komiksu.

Wydaje się to dobrym punktem wyjścia do przeanalizowania „Przygód Tintina”, które do dziś są najpopularniejszym komiksem europejskim, podczas wspólnego czytania. Wyjdziemy oczywiście od techniki tworzenia ilustracji – ligne claire. Zastanowimy się nad wpływem Herge’a na późniejsze komiksy i kulturę popularną w ogóle. Porozmawiamy o niedawnej kinowej adaptacji. Zahaczymy też o rolę stereotypów w kulturze popularnej i wpływie historii na nią.

Piątkowe spotkania Małopolskiego Studia Komiksu odbywają się na drugim piętrze Arteteki, będącej częścią nowo otwartego Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Drugie piętro Arteteki jest domeną sztuk wizualnych, gdzie w przyszłości, oprócz zbioru komiksów, prezentowane będą również: ilustracje książkowe i prasowe, plakaty, street art, fotografie, filmy animowane oraz gry komputerowe.

UWAGA: Wejście do Arteteki od ul. Szujskiego!”

MSK_2013_1

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s