Małopolskie Studio Komiksu :: Podsumowanie 2012

mskmks1

Obiecałem sobie, że pod koniec roku usiądę i podsumuję działalność MSK w 2012 roku. Święta minęły, Nowy Rok także, a podsumowania nadal nie było. Zatem pospiesznie wziąłem się do pracy! Oto wyniki pisania z męczącym kaszlem, resztkami gorączki i cieknącym z nosa katarem. I choć brzmi to nieprzyjemnie, przyznać muszę, że bawiłem się przy tym wybornie. Wiele razy zbierałem się z podłogi po napadzie śmiechu wywołanego wspomnieniami. A było co wspominać! Zatem do rzeczy.
 
Księgozbiór
 
Na naszych półkach przybyło komiksów – prawie podwoiliśmy stan naszego księgozbioru! Wszystkie komiksy mają się dobrze i podoba im się u nas. Po raz kolejny mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony wydawców: Timof, Taurus, Kultura Gniewu, Hanami, Egmont, Ongrys, Post – jesteście wielcy! Dzięki Wam nasi czytelnicy mogą cieszyć się nowymi albumami, a my – nowymi czytelnikami. DZIĘKUJEMY! <wykrzyczane przez całą załogę MSK>. Dodatkowo wysiłki wydawców uzupełnia nasza Biblioteka. Kiedy tylko może, kupuje nowe, polecane przez nas pozycje! Jej także należą się ogromne słowa uznania.
MSK wspierają oczywiście również indywidualni darczyńcy, którzy czynią dobro przez cały rok 😉 Dziękujemy kolekcjonerom, którzy postanowili pozbyć się swoich dubli. Jesteśmy także bardzo wdzięczni fanom, którzy okazując dobre serce podarowali nam całe swoje kolekcje.
 
Piątkowe Spotkania z Komiksem
 
Oj dziaaaało się. W ubiegłym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzydzieści (!) wydarzeń. Zadbaliśmy o to, aby każdy znalazł coś dla siebie. Odbyły się liczne spotkania z autorami, wydawcami, badaczami i krytykami komiksu, których przepytywał Rafał Stanowski. Ponadto dwa spotkania warsztatowe, prowadzone przez Michała Gałka, na których można było podszkolić swoje umiejętności w pisaniu scenariuszy i składaniu dymków. W tym samym cyklu Łukasz Poller pokazał zebranym jak ciężką pracą jest kolorowanie komiksów, a Łukasz Okólski jak pracować na tabletach graficznych. Odkryciem roku w MSK jest niewątpliwie nowy, autorski cykl spotkań naukowych, prowadzony przez niezastąpionego Michała Jutkiewicza, pt. Wspólne czytanie komiksów. I tak wspólnie poczytać mogliśmy: „Little Nemo” Winsora McCay’a, „V jak Vendettę” Alana Moore’a, komiksy Tadeusza Baranowskiego, „Nowy Jork” i inne komiksy Willa Eisnera, czy  „Spider-Mana” w wydaniu różnych twórców. Na jednym ze spotkań powspominać można było także ukochane komiksy z czasów dzieciństwa każdego z nas. Ubiegły rok to także wspólne oglądanie filmowych adaptacji komiksów, dzięki współpracy z zaprzyjaźnionym kinem Kika. Zobaczyliśmy wspólnie poprzedzone wstępami Macieja Gila: „Kto chce zabić Jessie?”, „Persopolis” i „Comic Book Confidential”.

Wystawy
 
Ubiegły rok to także cztery wystawy w MSK. Mieliśmy przyjemność gościć u siebie przegląd prac Marcina Podolca i Marcina Surmy. Swoje komiksowe inspiracje pokazał nam Simeon Genew. Przy okazji premiery „Rozmówek polsko-angielskich” można było obejrzeć oryginalne plansze z albumu autorstwa Agaty Wawryniuk. Myślę, że w tym roku będzie to wyglądało jeszcze lepiej i zaprezentujemy u siebie zdecydowanie więcej wystaw.
 
Występy gościnne
 
Staramy się, aby było nas pełno wszędzie:) Dlatego z przyjemnością przyjmujemy zaproszenia na gościnne występy od zainteresowanych instytucji. I tak MSK gościło np. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi. Mieliśmy także przyjemność spotkać się ze studentami Politechniki Krakowskiej podczas Dni Kultury Politechniki. Porozmawialiśmy sobie troszkę o komiksie podczas spotkania w Empiku. A także pojawiliśmy się z wystąpieniem o komiksie w bibliotece na :: Kongresie Bibliotek Publicznych w Warszawie ::  Staramy się zainteresować jak największe grono ludzi komiksem. Bo jeśli nie my, to kto? 😉

MSK starało się być także obecne na wszystkich największych imprezach komiksowych w Polsce. Odwiedziliśmy: Komiksową Warszawę, Ligaturę (gdzie otrzymaliśmy środowiskową nagrodę za naszą dotychczasową działalność), oraz oczywiście nasz ulubiony Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez Elodie Durand, laureatkę nagrody dla najlepszego francuskojęzycznego komiksu Festiwalu w Angoulême: polski wybór 2012, przyznawanej co roku przez Instytut Francuski w Krakowie. Nasza specjalna ekspedycja reperezentacyjno-badawcza wysłana została w celu zdobycia relacji z 39. edycji festiwalu BD Angoulême. Wszystkie te imprezy relacjonowaliśmy później naszym gościom na piątkowych spotkaniach.
 
Załoga statku!

Nic z powyższych nie miało by miejsca gdyby nie wspaniałe grono osób, które zebrało się wokół Studia. Wszyscy robią to kompletnie ZA DARMO! Poświęcają swój wolny czas i serce, aby MSK mogło działać na tak wysokich obrotach. JESTEŚCIE WIELCY! W tym miejscu obiecałem sobie, że podziękuję wszystkim. Zatem: Doroto, Magdaleno, Arturze, Michale J., Michale G., Yendrzeju, Rafale S., Rafale Sz., Łukaszu O., Łukaszu P., Andrzeju, Macieju – DZIĘKUJĘ WAM za pomoc przy napędzaniu tego statku. Nie ma lepszej załogi niż Wy. Jesteście mistrzami świata i jestem Waszym ogromnym dłużnikiem. Nie raz miałem ochotę powiedzieć: „pas”, ale dzięki Wam na szczęście tego nie zrobiłem. Wielkie dzięki składam także na ręce swojej Dyrekcji. Miałem naprawdę olbrzymie szczęście, że trafiłem na Was. Dziękuje za olbrzymie zaufanie.

Mam nadzieję, że razem z kolegami udowodniliśmy, jak bardzo takie miejsce było w Krakowie potrzebne. Wielkie słowa uznania też dla naszych WSZYSTKICH GOŚCI, którzy zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie na spotkania. No i na koniec podziękowania dla osób, które włożyły masę pracy w działanie naszej wypożyczalni komiksu. Bardzo Wam dziękuję za cierpliwość i zrozumienie.
 
I to by chyba było na tyle. W roku 2013 postaramy się również dać z siebie wszystko! Do zobaczenia!

[napisał Michał Jankowski]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s