Rekomendacje

Pomysł wprowadzenia kategorii „rekomendacji” narodził się pod wpływem zapytań, jakie czasem dostaję od znajomych, którzy nie śledzą na bieżąco ukazujących się w Polsce komiksów.

Drugim powodem jest fakt, iż bibliotekarze w placówkach nie posiadających egzemplarza obowiązkowego muszą dokonywać wyborów w zakupach książek i komiksów. Ponieważ wielu bibliotekarzy nie śledzi rynku komiksowego i wciąż nieufnie podchodzi do tego medium, mam nadzieję, że te rekomendacje będą dla nich użyteczne.

Obecnie w Polsce istnieją trzy biblioteki, które starają się zgromadzić w miarę pełną ofertę komiksową – ich polityka gromadzenia zakłada, z grubsza biorąc, tworzenie osobnych, wyspecjalizowanych, wydzielonych kolekcji komiksu i literatury go dotyczącej. Są to Pracownia Komiksowa w Gdańsku (Biblioteka Manhattan, filia WiMBP), Kolekcja Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz Małopolskie Studio Komiksu w WBP na ul. Rajskiej w Krakowie. Teoretycznie Biblioteka Narodowa oraz Biblioteka Jagiellońska powinny gromadzić wszystkie wydawnictwa – zatem również komiksowe. Zatem każdy tytuł bez wyjątku – powinien znaleźć się w tych właśnie pięciu książnicach.

Pozostałe kategorie to:

– biblioteki publiczne (tu w sensie: księgozbiory dla dorosłego czytelnika);

– biblioteki dla dzieci i młodzieży;

– biblioteki posiadające egzemplarz obowiązkowy;

– biblioteki naukowe (czasem z dopowiedzeniem, np. biblioteka Instytutu Historii Sztuki, biblioteka uczelni artystycznych, itp.).

Dokonując ocen, próbujemy się postawić na miejscu bibliotekarza, który z jednej strony, chce przyciagnąć jakąś grupę czytelników, z drugiej – musi dokonywać wyboru przy zakupie, mając ograniczony budżet. Stąd np. ocena „niekoniecznie”, nie oznacza, że komiks jest słaby, ale że sięgnie po niego raczej mała ilość potencjalnych czytelników (z powodu np. tematyki) i może pieniądze lepiej wydać na coś innego.

Jesteśmy głęboko przekonani, że komiks nie odciąga dzieci od czytania książek – wręcz przeciwnie. Jeśli dziecko czyta komiksy – również (lub prędzej czy później) sięga chętnie zazwyczaj także po inne książki.

W przypadku ocen komiksów dla dzieci opieramy się na własnych doświadczeniach z dzieciństwa, a także obserwacji naszych dzieci.

Czasem będziemy podsuwać pomysły na lekcje, zajęcia, spotkania w szkole lub bibliotece, których impulsem może być lektura komiksu.

Liczymy na wskazówki i Wasze własne doświadczenia.

5 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s