Dzieje się w bibliotekach

Nieskromnie zaczynam od Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Ale czas nagli.

Bowiem już jutro, w środę 21 marca, o godzinie 18.00 w sali 82 gościć w murach szacownego gmachu będzie Magdalena Lachman.

Literaturoznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego wygłosi wykład:

Komiks a literatura – użyteczne konfrontacje

Natomiast w najbliższy piątek w Bibliotece Wojewódzkiej na ul. Rajskiej w Krakowie na 15. już Piątkowych Spotkaniach Komiksowych mieć będzie miejsce wydarzenie Pod uśmiechniętą maską – o „V jak Vendetta”.

Jak pisze na Facebooku Michał Jankowski z Małopolskiego Studia Komiksu:

„Na kolejnym spotkaniu cyklu naukowego MSK zajmiemy się dyskusją na temat „V jak Vendetta” Alana Moore’a i Davida Lloyda. Ten wydawany od 1982 do 1989 roku komiks nie zdobył aż takiej popularności jak „Strażnicy” czy „Liga Niezwykłych Dżentelmenów” jest jednak jednym z najważniejszych dzieł których scenarzystą był Moore.
Przedyskutujemy problem tego czy główny bohater „V jak Vendetta” jest bohaterskim bojownikiem o wolność, czy anarchistycznym terrorystą. Czy można go nazwać superbohaterem? Jaki jest jego związek z kulturą niską?
Postaramy się spojrzeć na dzieło komiksowe Moore’a i Lloyda kontekstowo, oraz w zastanowić się nad aktualną popularnością V. Dlaczego osoby noszące maski głównego bohatera „V jak Vendetta” pojawiają się na protestach przeciw Scjentologii, na wiecach ruchu Oburzonych, marszach przeciwko SOPA i ACTA?

Oczywiście nie obejdzie się bez omówienia filmowej adaptacji komiksu nakręconej w roku 2005 przez braci Wachowskich. Zastanowimy się nad różnicami fabularnymi między filmem i komiksem, oraz nad tym czy wpływają one na wymowę ideologiczną obu dzieł.

Tak więc na spotkanie zapraszamy wielbicieli komiksu „V jak Vendetta” jak i osoby, które zapoznały się tylko z filmem, oraz tych, którym zdarzyło się kiedykolwiek przywdziać maskę V, pomimo tego, że nie znają obu produkcji.

Anglia zwycięży!”

Zachęcam także do rzucenia okiem na wpisy komiksowe (i nie tylko) we Wspólnej Biblioteczce, blogu, który prowadzi pewna szalenie miła bibliotekarka z komiksowej stolicy Polski.

I wreszcie, choć z biblioteką nie ma to wiele wspólnego, natomiast ma z Poznaniem – już w najbliższy weekend, 23-25 marca, w stolicy Wielkopolski odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Miłosników Fantastyki Pyrkon, na którym również sporo wydarzeń komiksowych i mangowych.

Kto gdzie może – niechaj bieży!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s