Wydawcy komiksowi a biblioteki #7: Taurus Media

Po wypowiedziach Pawła Timofiejuka (timof i cisi wspólnicy), Radosława Bolałka (Wydawnictwa Hanami), Michała Słomki (Centrala – Mądre Komiksy), Leszka Kaczanowskiego (Wydawnictwo Ongrys), Wojciecha Szota (Wydawnictwo Komiksowe) oraz Łukasza Kowalczuka (SmallPress), dziś przedstawiam rozmowę z Maciejem Pietrasikiem z wydawnictwa Taurus Media (znanego m.in. z kultowej serii Żywe trupy). Jak zwykle zapraszam do lektury, komentarzy i dyskusji. Zarówno odnośnie do tej rozmowy, jak i wcześniejszych.

comic[zdj. na lic CC: benchilada @ Flickr]

Czy w jakikolwiek sposób biblioteka, zbiory komiksowe (lub książkowe) miały wpływ na to, kim jesteś albo na Twój pierwszy kontakt z komiksami?

[Maciej Pietrasik:] W moim domu zawsze zwracało się uwagę na literaturę. Od najmłodszych lat kultywowano u mnie chęć do czytania i zaspokajano moje zainteresowania, w związku z tym biblioteki nie wpływały na moje gusta.

Czy, jeśli w dzieciństwie korzystałeś z bibliotek, w pewnym momencie te relacje się rozluźniły?

Przestałem korzystać z biblioteki, gdy stać mnie było na kupno książki.

Wchodzicie z bibliotekami we współpracę na poziomie organizowania warsztatów, wystaw, wydarzeń okołokomiksowych?

Nie współpracujemy z bibliotekami na takiej płaszczyźnie.

A jak przedstawia się kwestia współpracy biznesowej z bibliotekami? Rozsyłasz ofertę do bibliotek?

Nie rozsyłamy naszej oferty i nie współpracujemy bezpośrednio.

Czy macie (lub planujecie) jaką szczególną ofertę dla bibliotek (zniżki, rabaty itp.)?

Proponujemy znaczne zniżki, ale nie spotyka się to z zainteresowaniem. Biblioteki oczekują darmowych egzemplarzy na które nas nie stać lub zaopatrują się w miejscach mających w swojej ofercie zbiory wielu wydawnictw.

Co myślisz o ustawowym egzemplarzu obowiązkowym? To wyzysk przez państwo, sposób na pobieranie haraczu od wydawców, czy raczej rodzaj mecenatu, wspierania kultury i zachowania części dziedzictwa narodowego, albo po prostu przykry ustawowy obowiązek, który należy spełnić?

Jest to obowiązek, który każdy wydawca w kraju musi wypełnić, aby bez przeszkód mógł zajmować się tym co robi. A że wyzysk?  Tak.

Powiedziałeś, że nie wchodziliście do tej pory w relacje z bibliotekami. Czy jesteście taką aktywnością zainteresowani?

Chętnie weźmiemy udział w każdej imprezie mającej na celu promocję komiksu.

Jak oceniacie, z punktu widzenia wydawców, współczesną rolę bibliotek w społeczeństwie, a także w kwestii zmian gustów czytelniczych Polaków, kształtowania kultury czytania komiksów?

Z punktu widzenia wydawcy nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie odwiedzamy bibliotek, a także nie współpracujemy z żadną.

Czy są jakieś kwestie odnoszące się do bibliotek, które nie padły w powyższych pytaniach, a na które chciałbyś zwrócić uwagę?

Według nas biblioteki, szczególnie w małych ośrodkach, powinny spełniać znacznie większą rolę w krzewieniu czytelnictwa.

————————-

Maciej Pietrasik (wraz z Iwoną Pietrasik) – założyciele wydawnictwa Taurus Media.

Wydawnictwo Taurus Media – „Jesteśmy fanami, którzy uwielbiają czytać komiksy. Postanowiliśmy założyć wydawnictwo, aby wydać te serie, które długo czekałyby na swoją polską premierę. Komiksy, które mają ciekawą i wciągającą fabułę. Które są ciekawe graficznie. Po prostu komiksy dla wyrobionego czytelnika. Będziemy je wydawać w formie zbliżonej do oryginału. Nie będziemy wydawać zeszytów tylko trade’y. Skupiamy się na komiksach amerykańskich, ale z czasem będziemy publikować również pozycje francuskie, polskie oraz mangę.

Kładziemy nacisk na jakość. Nasze komiksy będą dopieszczone w każdym szczególe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów poszczególne części serii będziemy wydawać co dwa, trzy miesiące. Skompletowanie jednej serii nie zajmie czytelnikom kilku lat.” [Informacja za stroną oficjalną wydawnictwa, tam też można zapoznać się z ofertą oraz nawiązać kontakt]. Pisać też można na ten adres: maciej.pietrasik@taurusmedia.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s