Dyżur, czyli słów kilka o czytelni

Dziś jest spokojny dzień na dyżurze, zatem skorzystałem z okazji i zrobiłem kilka zdjęć, żeby pokazać tym, którzy jeszcze u nas nie byli, jak wygląda Czytelnia Zbiorów Specjalnych, gdzie można korzystać z Kolekcji Komiksów.

Komiksy niestety do czytelni się nie zmieściły. Mamy ich w tej chwili około 7 tysięcy (woluminów, zarówno albumów jak i czasopism komiksowych). Po przywiezieniu na górę z magazynu, okazało się, że zajęły pół czytelni. A musiały się tu zmieścić przecież także książki odnoszące się do Poznania i Wielkopolski, albumy o sztuce, przewodniki, czasopisma muzyczne i wiele innych. Jeszcze niedawno w czytelni było mnóstwo książek i czasopism, obecnie przeprowadzane jest czyszczenie (stąd te puste półki, które zobaczycie). Część publikacji (takich,  do których czytelnicy zaglądają bardzo rzadko) powędrowała do magazynów, inne zostaną w czytelni udostępnione. Między innymi w ten sposób trafiły tutaj książki i czasopisma o komiksie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czytelnia Zbiorów Specjalnych jest kameralnym miejscem. Można na miejscu sprawdzić tytuły i sygnatury w katalogu komputerowym. Oczywiście, w przypadku problemów, zawsze pomaga dyżurny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na miejscu jest też czytnik do przeglądania mikrofilmów (gdyby ktoś chciał prowadzić badania np. nad komiksem prasowym – gazet z reguły się nie udostępnia, ze względu na to, że rozpadają się, łamią się w rękach – dlatego korzysta się albo z mikrofilmów, albo ze skanów udostępnianych online, np. w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej). Można też oczywiście zaglądać do Komiksowych Kronik Poznania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeśli ktoś lubi, może się umościć na bardzo wygodnej pufie. Jednej z tych, które cieszyły sie ogromnym powodzeniem podczas zeszłorocznych Targów Hobby w Poznaniu, gdzie urządzilismy miniczytelnię komiksową. A już niedługo w tym kąciku znajdzie się wygodna sofa. W sam raz do czytania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jeśli chodzi o książki i czasopisma o komiksie i powieści graficznej, które dostępne od razu, z półki – oto kilka fotografii. Powyżej m.in. Ziniol, IJOCA, The Comics Journal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A także, obok IJOCA – Deutche Comicforschung.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŻaden szanujący się księgozbiór, nie obędzie się bez książek Jerzego Szyłaka, Adama Ruska, Toeplitza, czy Papierowego bandyty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mamy też, oczywiście, Zeszyty Komiksowe oraz kilka leksykonów i encyklopedii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trochę literatury anglojęzycznej, poświęconej róznym aspektom sztuki komiksu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oraz świetne bibliografie wydawane pod egidą Johna A. Lenta i IJOCA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wreszcie na koniec – wczoraj trafiło na moje biurko. Najnowszy numer Journal of Graphic Novels and Comics. I spis treści:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z Czytelni Zbiorów Specjalnych korzystać można od poniedziałku do soboty. W dni powszednie do godziny 18.00 (wtorek-piątek od 9.00, w poniedziałek od 12.00). W soboty od 9.00-18.00. Zawsze można do mnie napisać maila, żebym przygotował i przyniósł zawczasu komiksy z magazynu (jeśli się wie, czego się szuka). A jeśli się zamawia po przyjściu, trzeba poczekać jakieś 10 minut. Można robić zdjęcia własnym aparatem, można kserować (pod warunkiem, że stan książki na to pozwala). Można też mailowo się upewnić, czy czegoś u nas nie ma (np. „TM-Semiki” są skatalogowane jako czasopisma, część amerykańskich zeszytówek, jak „Spawn”, również).

Jeśli macie sugestie odnośnie do tytułów (również książek zagranicznych), które powinny się znaleźć w naszym zbiorze – zawsze czekamy na maile i propozycje. Jest nawet specjalna podstrona Biblioteki Uniwersyteckiej – Zaproponuj kupno książki.

Być może w przyszłości właśnie w tej czytelni odbywać się będzie Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s