Dzieje się! Przyszły tydzień w Bibliotece Uniwersyteckiej

Zaczął się nowy rok akademicki i dzieje się, dzieje się, dzieje się.

Już w poniedziałek, 14 października, o godzinie 12.00 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu przy ulicy Ratajczaka 38/40 odbędzie się wernisaż wystawy Derwich À propos.

Dla tych, którzy nie wychowywali się w Poznaniu i Wielkopolsce, Henryk Derwich był jedną z najbardziej rozpoznawalnych medialnych postaci okresu PRL-u. Tak jak wszyscy czytający „Świat Młodych” rozpoczynali jego lekturę od ostatniej strony z komiksami, tak wielu czytających „Express Poznański” najpierw zerkało, co też obśmiał Derwich w swych satyrycznych i uwielbianych przez wszystkich poznaniaków rysunkach.

Warto przypomnieć, iż spuścizna po poznańskim artyście znajduje się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.

„Henryk Derwich urodził się 23.10.1921 r. w Sulminie koło Kartuz, zmarł 13.10.1983 r. w Poznaniu. Był rysownikiem i karykaturzystą. Debiutował 16 marca 1946 r. w „The Go Devil Weekly Pictorial”, ukazującej się w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec. Do Ingolstadt w Bawarii trafił na roboty przymusowe, jako, żołnierz Września 1939 r. W Polsce zadebiutował na początku 1947 r. w „Expresie Wieczornym”. Jednak całe swoje życie związany był z Wielkopolską, Poznaniem i poznańską prasą. Podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, które ukończył ze specjalnością architekt wnętrz w 1954 r., podjął współpracę najpierw z „Głosem Wielkopolskim”, a później z „Expresem Poznańskim”. Właśnie z „Expresem” związany był najdłużej, bo ponad 30 lat. Współtworzył tygodnik satyryczny „Kaktus” oraz współpracował od momentu powstania z Telewizją Poznań. Współtworzył m.in. programy: „Niedzielna Biesiada” i „Co to jest?”. Rysował także dla wielu czasopism w kraju np. dla „Dziennika Zachodniego” i za granicą np. dla „Brnensky Vecernik”. Występował na estradach w Polsce, Niemczech i Związku Radzieckim”, a przez wiele lat także podczas rejsów statkiem „Stefan Batory”. Okazjonalnie parał się także ilustratorstwem, scenografią i wielkoformatową grafiką reklamową. Żonaty ze Stefanią Danielą Cholewczyńską-Derwich, artystą-plastykiem, miał jedną córkę Małgorzatę, dziennikarkę.”

Wystawa połączona będzie z promocją książki wydanej właśnie przez Media Rodzina – Derwich À propos PRL-u.

Można śledzić stronę wydarzenia na fb.

Derwich_A_propos_PRLu

***

A już w środę, 16 października, o godzinie 18.00 zapraszamy na reaktywowaną Poznańską Dyskusyjną Akademię Komiksu. Dla tych, którzy nie wiedzą, nie znają – PDAK to spotkania, na których badacze róznych dyscyplin poddają komiks oglądowi z różnych perspektyw. To spotkania, na których można się przekonać, jak wiele róznych możliwości interpretacji dają opowieści obrazkowe, komiksy, powieści graficzne. To spotkania, na których najpierw słuchamy ok. 45 minutowego wykładu, a potem, przez następne 45 minut, pytamy, dyskutujemy, drążymy, nie zgadzamy się lub zgadzamy. Spotkania są otwarte i każdy, kto jest zainteresowany kulturą wizualną, komiksem, badaniami nad powieściami graficznymi, może przyjść, posłuchać, podyskutować.

W najbliższą środę wykład „Kochać zbyt mocno” – komiks jako narzędzie edukacji i emancypacji wygłosi dr Iwona Chmura-Rutkowska. Temat powinien być szczególnie bliski wszystkim zainteresowanym gender studies, przemocą w rodzinie, pamiętnikarstwem, dziennikami, zapisem traumy. Mocny temat i niezwykły komiks.

akademia(2)-1

Dr Iwona Chmura-Rutkowska – absolwentka pedagogiki i socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM oraz wykładowczyni Gender Studies na UAM. Jej zainteresowania naukowe oraz praca badawcza koncentrują się wokół problemu psychologicznych i społecznych mechanizmów treningu socjalizacyjnego oraz (jawnych i ukrytych) praktyk edukacyjnych reprodukujących androcentryzm i stereotypy związane z płcią.

Nie wiesz, co ze sobą zrobić w przyszłym tygodniu? Już wiesz.

Reklamy

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s