Sławomir Mrożek komiksy robił też

Wciąż z doskoku. Pozwalam sobie zreblogować wpis Macieja Gierszewskiego o Mrożku. Wiadomość o śmierci wybitnego dramatopisarza zaskoczyła mnie i zasmuciła dziś w drodze. Warto przypomnieć, że Sławomir Mrożek był też arcygenialnym twórcą komiksów prasowych. Maciej odsyła do stron, na których można niektóre jego szorty obejrzeć.

Kopiec Kreta

powrot„Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc z ogromnym smutkiem informują, że w Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat zmarł Sławomir Mrożek(…)”. Dziś taka pierwsza wiadomość dnia, tak na „dzień dobry”, choć wiadomość nie z gatunku tych „na dobry”, wyraźnie na „nie dobry”.
dokad

Sławomir Mrożek „autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru”.


janek kozaI przypomina mi się, że Adam Rusek w posłowiu do książki Janka Kozy Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 zwracał uwagę, że książka Kozy „to obrazkowa rozprawa socjologiczna dotycząca polskiego społeczeństwa. Nie jest ona w historii rodzimej socjologii pierwszym tego typu utworem: już ponad pół wieku temu (w 1957 r.) Sławomir Mrożek opublikował w odcinkach w „Przekroju” (a potem w tym samym roku w formie książkowej) pionierską Polskę w obrazach (…).
bydłoMrożek to typowy uczony akademicki starej daty umiejętnie korzystający w swych syntetycznych pracach wyłącznie z materiałów szczegółowych zgromadzonych przez innych…

View original post 83 słowa więcej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s