Komiks, manga & Co. :: współczesna kultura komiksowa w Niemczech

Gdy w sierpniu wałęsałem się po Mariborze, a potem zamieściłem tu :: notkę :: o komiksowych drobiazgach, na które natknąłem się w tym mieście, miałem nadzieję, że i do Polski zostanie sprowadzona przynajmniej jedna z wystaw, których plakaty widziałem na słoweńskich ulicach.

I oto jest.

Podaję informacje ze strony :: Goethe Institut ::

Komiks_manga_Co

Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech

25.02.-25.03.2013, w godzinach otwarcia Instytutu
Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków
Wstęp wolny. Grupy zorganizowane prosimy o uprzednie ustalenie terminu zwiedzania pod nr telefonu: 12 422 58 29
Wystawa „Komiks, manga & Co. – współczesna kultura komiksowa w Niemczech“ prezentuje najważniejszych niemieckich twórców komiksów, którzy w ostatnich latach dzierżą prym w tej dziedzinie.Kiedy w 1830 roku Johann Wolfgang von Goethe zobaczył historię obrazkową genewskiego mistrza Rodolphe Töpffera, zachwycił się nowym gatunkiem i nakłaniał autora do opublikowania swoich rysunków. Wówczas nie istniało jeszcze pojęcie określające twórczość takich artystów jak Töpffer, więc utwory składające się z rysunku i tekstu zwano littérature en estampes (literaturą graficzną) lub roman dessiné (rysowaną powieścią). Obecnie takie prace zwie się komiksem, a Töpffer uchodzi za jednego z ojców gatunku.Od tego czasu komiks awansował do rangi dziedziny sztuki mówiącej własnym językiem, znajdującej inspiracje w malarstwie, fotografii i sztuce wideo. Tematem komiksów stały się różne dziedziny życia: polityka, społeczeństwo, autobiografia czy reportaż. Pedagodzy natomiast odkryli, że doskonale nadaje się do nauczania języków obcych, ponieważ prosty, zwięzły tekst w kombinacji z obrazem ułatwia zrozumienie tekstu w obcym języku.

Wystawa plakatów „Komiks, manga & Co.” nawiązuje do wystawy oryginalnych prac, przygotowanej przez Goethe-Institut i Matthiasa Schneidera. Na przykładzie dwudziestu pięciu plakatów ukazuje rozwój komiksu w Niemczech od lat dziewięćdziesiątych. Na wystawie znalazły się prace awangardowych mistrzów komiksu, takich jak: Anke Feuchtenberger, Arne Bellstorf, Mawil, Ulf K., które zasłużenie określa się jako innowacyjne, kreatywne i krytyczne.

Dla nauczycieli języka niemieckiego przygotowano materiały dydaktyczne do pracy z komiksem na zajęciach językowych, które mogą posłużyć jako przygotowanie uczniów do zwiedzania wystawy względnie podsumowania wrażeń ze zwiedzania. Osoby zainteresowane materiałami prosimy o kontakt: : Elzbieta.Jelen@krakau.goethe.org

Nauczycieli zachęcamy do udziału w warsztacie prezentującym ww. materiały, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy na otwarcie wystawy.

Dla grup zwiedzających przygotowaliśmy quiz prowadzący po wystawie.

Zorganizowane grupy prosimy o uprzednie telefoniczne ustalenie terminu zwiedzania wystawy: 12 422 58 29.

Linki
Deutschsprachige Comics (goethe.de)
Grammatik üben mit Comics (goethe.de)
Deutsch lernen mit Comics (goethe.de)
Reklamy

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s