Rekomendacje :: „Stój…” i „Gang Hemingwaya” Jasona

Dziś chciałbym napisać kilka słów o komiksach norweskiego twórcy, znanego pod pseudonimem Jason. Twórcy chyba szerzej (poza środowiskiem komiksowym) nieznanego, a w moim odczuciu zasługującego na uwagę i polecenie. W Polsce ukazało się dotąd pięć (o)powieści graficznych jego autorstwa. O dwóch spośród nich można przeczytać poniżej.

Jason, Stój…, Warszawa, Taurus Media, 2009. Cena z okładki 26 PLN

Jason, Gang Hemingwaya, Warszawa, Taurus Media, 2009. Cena z okładki 32 PLN

***

Jason, czyli ukrywający się pod tym pseudonimem John Arne Sæterøy, urodził się w 1965 roku w :: Molde :: Studiował m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Oslo. W ostatnich latach otrzymal kilka prestiżowych nagród, m.in. byl nominowany do Ignatz Award oraz trzykrotnie otrzymał Nagrodę Willa Eisnera. Jego bardzo prosty, minimalistyczny rysunek, dziwne, antropomorficzne postaci o głowach pso- lub ptasiopodobnych na pierwszy rzut sprawiają wrażenie, że wzięliśmy do ręki komiks dla dzieci. Takie były moje pierwsze wrażenia, gdy kilka lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z twórczością norweskiego rysownika. Tymczasem opowieści serwowane nam przez Jasona są często są smutne, melancholijne, czasem przeniknięte surrealistycznym humorem i z pewnością przeznaczone dla dorosłego czytelnika.

jason_stoj

[ :: stąd :: ]

Stój… to historia początkowo obyczajowa, ukazująca dwóch kumpli ze szkoły, z podwórka, którzy pędzą typowy dla nastolatków żywot. Przeżywają pierwsze zauroczenia, grają w piłkę, czytają komiksy, włóczą się, wpadają na pomysł założenia Klubu Batmana…  O tym właśnie opowiada część pierwsza, która kończy się tragedią, kładącą się cieniem na życiu jednego z bohaterów. Druga część, która opowiada o dorosłym życiu tego, który niesie w sobie brzemię zdarzenia z dzieciństwa, jest bardzo smutna i, jak napisał jeden z recenzentów, łamie serce. I tak naprawdę bardzo trudno ja opowiedzieć. Bo jak opowiedzieć „życie, które nie potoczyło się tak, jak oczekiwałem”?

gang_hemingwaya

Gang Hemingwaya natomiast to postmodernistyczna zabawa, ironiczna opowieść o czterech rysownikach komiksów, którzy borykają sie z różnorakimi problemami. Spotykają się w kafejkach, dyskutują o kadrach, o osobistych kłopotach. Ernest Hemingway, Scott Fitzgerald, Ezra Pound i James Joyce pewnego dnia jednak (za namową Hemingwaya) postanawiają napaść na bukmacherów… Wydarzenia od pewnego momentu ukazane są po kolei z perspektywy każdego z nich. Choć historia dla większości bohaterów kończy się tragicznie, to lektura tego komiksu jest przednią zabawą, szczególnie dla osób, które znają biografie pierwowzorów bohaterów Gangu.

O obu komiksach pisał m.in Marcin Zembrzuski na blogu komiksy som dla dzieci (a ja się z tymi tekstami zgadzam w zupełności):

O Stój… można przeczytać :: tutaj ::

O Gangu Hemingwaya zaś :: tutaj ::

Choć już pierwsza lektura dostarcza przyjemności czytania (i oglądania), to obie opowieści zyskują, gdy po pewnym czasie się do nich wróci.

Zobacz także:

Strona oficjalna Wydawnictwa :: Taurus Media ::

Jason i jego twórczość na :: Fantagraphics Books ::

Potencjalni czytelnicy: dorośli zainteresowani grami literackimi, odniesieniami, postmodernizmem, czytelnicy szukający opowieści obyczajowych, a jednocześnie niezbyt łatwej lektury;

Pomysły na spotkania: szczególnie w przypadku Gangu Hemingwaya – spotkania z młodzieżą licealną – ukazywanie odniesień do literatury, spotkanie o grach z konwencją, przykład twórczości intertekstualnej; literacka gra z gatunkiem (kryminał).

Uwagi dla rodziców: to nie są komiksy dla dzieci

Biblioteki naukowe o profilu humanistycznym: bezwzględnie

Biblioteki publiczne: tak

Biblioteki dla dzieci i młodzieży: jeśli czytelnikami jest młodzież w wieku licealnym, raczej ostatnia klasa

Uwagi: komiksy przeznaczone dla dorosłych i starszej młodzieży w wieku licealnym, raczej dla osób, które miały wcześniej styczność z komiksami, raczej dla „wyrobionego” czytelnika.

Ocena: oba bardzo dobre

Reklamy

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s