Łódzkie Centrum Komiksu

„Zespół organizujący Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier zmienia siedzibę. Z końcem roku opuści Łódzki Dom Kultury i przeniesie się do Śródmiejskiego Forum Kultury Domu Literatury, a docelowo do lokalu przy ul. Piotrkowskiej 28, gdzie uruchomi Łódzkie Centrum Komiksu z samodzielną galerią, księgarnią komiksową oraz miejscem do prowadzenia działalności warsztatowo-edukacyjnej.

Od kilkunastu lat Łódź nazywana jest polską stolicą komiksu. Co więcej – Łódź, za sprawą odbywającego się w niej od 1991 roku festiwalu komiksu oraz niezwykle prężnego środowiska twórców, badaczy i entuzjastów komiksu – stała się liczącym się w Europie ośrodkiem poświęconym szeroko pojętej sztuce narracyjnej i ilustratorskiej. Podobne ośrodki europejskie, takie jak chociażby Bruksela, Angouleme we Francji czy Amadora w Portugalii mają swoje centra komiksu. Teraz także Łódź będzie miała swoje komiksowe centrum.

Łódzkie Centrum Komiksu będzie miało na celu realizowanie następujących działań:
• gromadzenie każdej aktywności wydawniczej polskich twórców komiksu i ilustratorów;
• przygotowywanie i udostępnianie ekspozycji prezentujących najważniejsze prace świadczące o historii tej dziedziny sztuki w Łodzi i Polsce, a także prezentowanie twórczości światowej z zakresu ilustracji książkowej i komiksu;
stworzenie i obsługa biblioteki oraz czytelni komiksu, literatury ilustrowanej oraz teoretycznej poświęconej tym dziedzinom sztuk wizualnych;
• prowadzenie kursów z zakresu technik ilustratorskich i pisania scenariuszy dla amatorów i profesjonalistów;
• prowadzenie warsztatów twórczych z udziałem gości krajowych i zagranicznych;
• organizację wystaw promujących polskich autorów w Polsce i za granicą;
• organizację wydarzeń tematycznych i konkursów związanych z twórczością komiksową i ilustracyjną;
• prowadzenie działalności edukacyjnej dla dzieci i dorosłych;
prowadzenie działalności naukowej w obrębie badania komiksu i mediów pochodnych, tworzenie podstaw wiedzy naukowej na temat sztuki obrazków;
• prowadzenie działalności wydawniczej dokumentującej aktywność artystyczną, edukacyjną i naukową centrum.

Centrum sformatowane zostanie w taki sposób, aby stało się miejscem wszelkiej aktywności artystycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Organizowane przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier wystawy komiksu i ilustracji częstokroć nastręczają niemałych problemów w dotarciu do oryginalnych prac klasyków, które zaginęły, zostały sprzedane bądź zniszczone. Zadaniem Centrum będzie docieranie do autorów, ich spadkobierców, wydawców bądź kolekcjonerów i gromadzenie plansz, ilustracji, szkiców, obrazów.

Nie bez znaczenia pozostają międzynarodowe kontakty łódzkiego festiwalu, które zaowocują atrakcyjnym programem wydarzeń w przyszłym Centrum. MFKiG od lat współpracuje z wieloma zagranicznymi instytucjami kulturalnymi oraz największymi europejskimi festiwalami komiksu. Łódzki festiwal, wspólnie z festiwalami z Neapolu we Włoszech, Amadory w Portugalii, Erlangen w Niemczech oraz Turnhout w Belgii jest inicjatorem założenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Komiksu, którego celem jest międzynarodowa kooperacja między festiwalami, wymiana wystaw, gości festiwalowych, wspólne przedsięwzięcia komiksowe – w tym przyznawanie Europejskiej Nagrody Komiksowej, powołanej do życia z inicjatywy łódzkiego MFKiG.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier realizuje także szereg projektów zagranicznych. Wystawy prezentujące polski komiks odbyły się już w wielu krajach – Portugalii (Amadora), Włoszech (Lucca), Francji (Lyon, Strasbourg), Austrii (Wiedeń), Holandii (Amsterdam), Belgii (Bruksela), Niemczech (Stuttgart), Rosji (Moskwa), Węgrzech (Budapeszt), Japonii (Tokio), Izraelu (Tel Awiw) podczas festiwali komiksu czy wydarzeń związanych z tą sztuką. W 2013 roku wystawy komiksu polskiego zorganizowane przez Centrum będzie można obejrzeć w Londynie i Wilnie.

Od 2006 roku MFKiG prowadzi także cykliczny projekt City Stories, w ramach którego artyści z Polski oraz kraju partnerskiego spotykają się w Łodzi i wspólnie tworzą historie obrazkowe o tym mieście, które później wydawane są w dwujęzycznym albumie oraz prezentowane na wystawach. City Stories miało już osiem edycji: polsko-rosyjską, polsko-brytyjską, polsko-francuską, polsko-portugalską, polsko-włoską, polsko-walońską, polsko-ukraińską. W 2010 roku został zrealizowany także projekt Grunwald 1410-2010, podczas którego artyści z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy stworzyli międzynarodowy album z historiami komiksowymi, zainspirowanymi Bitwą pod Grunwaldem.

24. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (4-6 października 2013) najprawdopodobniej odbędzie się w nowej hali Międzynarodowych Targów Łódzkich, jednakże podobnie jak w minionych latach impreza zagości w licznych miejscach w całej Łodzi, także w Łódzkim Domu Kultury, który przez ponad 20 lat współorganizował MFKiG.

organizatorzy MFKiG”

Informacja za :: Aleją Komiksu ::

Wytłuszczenia moje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s