„Skim” Mariko i Jillian Tamaki :: wykład prof. Ingrid Johnston

Minął tydzień, odkąd miałem przyjemność być na :: wykładzie :: Chana Lowe’a, a Uniwerystet w Klagenfurcie przygotował kolejną niespodziankę.

Tym razem, na zaproszenie prof. Brigitte Hipfl z Instytutu Badań nad Mediami i Komunikacją (Institut für Medien- und Kommunikationswissenschaft) studenci (i nie tylko) mieli okazję posłuchać pani prof. Ingrid Johnston z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie, która przedstawiła wykład: Navigating Adolescence Through a Graphic Novel. Culture, Identity, and Sexuality in the novel „Skim”.

Po raz kolejny zostałem zaskoczony, zarówno sprowadzeniem na gościnny wykład gościa zza Oceanu, jak i frekwencją podczas spotkania. Zdaje się, że dla studentów wykład był obowiązkowy. Mimo tego jednak – każdy z zewnątrz mógł wziąć w nim udział.

Nim przejdę do samego komiksu – na koniec zdjęcie ze specjalnie źle ustawioną ostrością. Tak, wzruszyłem się, gdy zobaczyłem to nazwisko na tablicy.

Tematem wystąpienia prof. Johnston był komiks opublikowany w 2008 roku przez wydawnictwo Groundwood Books: Skim. Jego autorkami są kuzynki Mariko Tamaki (scen.) i Jillian Tamaki (rys.).

Nie czytałem tej (o)powieści graficznej, trudno mi zatem cokolwiek oceniającego na jej temat powiedzieć.

Ze słów prof. Johnston (a także z tego, co wyczytałem w sieci) wynika, że to komiks o dwóch szkolnych outsiderkach, przyjaciółkach – tytułowej Skim oraz Lisie. Opis treści przypomina mi inne komiksy o budzącej się seksualności, tożsamości, poczuciu wyobcowania, momencie wychodzenia z okresu nastoletniego – opowiedzianych z punktu widzenia młodych dziewczyn –  :: Ghost World :: Daniela Clowesa (w Polsce wydany przez Kulturę Gniewu) czy wybitny :: Fun Home. Tragikomiks rodzinny :: Alison Bechdel (polskie wyd.: timof i cisi wspólnicy/abiekt.pl).

„Skim” uzyskał mnóstwo nagród, między innymi Ignatz Award czy też New York Times Best Illustrated Children’s Book Award (warto kliknąć :: tutaj :: ). Był także nominowany do Nagrody Will Eisnera (Nobel komiksowy) w aż czterech kategoriach: najlepsza publikacja dla młodzieży, scenariusz, nowy album graficzny (jeśli dobrze tłumaczę new graphic album) oraz rysownik (penciller/inker).

Przyznanie komiksowi „Skim” nagrody przez American Library Association (2010 Youth Media Awards) odbiło się echem w konserwatywnych mediach i blogach, o czym można przeczytać :: tutaj :: Carolyn Plocher ostro zaatakowała ALA, pisząc obszerny tekst pod wymownym tytułem :: American Library Association’s Not-So-Hidden Gay Agenda :: Cóż…

Prof. Ingrid Johnston omawia ten komiks w Kanadzie ze swoimi studentami, wspominała też, że omawiany jest na lekcjach w niektórych szkołach. W Klagenfurcie w pełnej sali siedzieli zaś studenci prof. Brigitte Hipfl.

Informacje o prof. Ingrid Johnston, jej publikacjach i zainteresowaniach naukowych na oficjalnej stronie University of Alberta – kliknij :: tutaj ::

Z oficjalną stroną i zainteresowaniami badawczymi prof. Brigitte Hipfl można zapoznać się :: tutaj ::

Oficjalna strona Mariko Tamaki znajduje się :: tutaj ::

Oficjalna strona Jillian Tamaki jest :: tutaj ::

A w :: Kolekcji Komiksów :: w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu przeczytać inny komiks ze scenariuszem Mariko Tamaki i ilustracjami Steve’a Rolstona :: Emiko superstar ::

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s