Dzieje się w bibliotekach

Dopiero co zakończyło się największe święto twórców, wydawców i miłosników komiksów i (o)powieści graficznych, a już zaczyna się nowy tydzień i nowe wydarzenia komiksowe w bibliotekach.

***

Małopolskie Studio Komiksu w najbliższy piątek świętowac będzie mały jubileusz.

Już po raz 25 odbędą się bowiem Piątkowe Spotkania z Komiksem.

Na profilu wydarzenia na FB czytamy:

„Festiwal w Łodzi za nami a już w Krakowie pachnąca świeżymi autografami i drukarskimi farbami relacja, w ramach spotkań klubowych MSK. Już w ten piątek dowiecie się, którzy goście zaskoczyli a jakie premiery komiksowe zelektryzowały społeczeństwo? W co się grało w Strefie Gier, a o czym dyskutowano w Manga Corner. Będzie można zobaczyć autografy pozbierane przez krakowskich fanów. Opowiemy też pikantne szczegóły za kulis, kto ile spożył (lektur) i kto został nowym kelnerem Bisleya.

Jak zawsze zapraszamy do dyskusji osoby, które były i tych, których zabrakło. Zapraszamy wszystkich serdecznie w ten piątek.

Spotkanie poprowadzi Michał Jankowski i Artur Wabik.”

PSzK jak zwykle o 18.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie

Profil wydarzenia na Facebooku :: tutaj ::

***

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski dopiero co przywiózł z Łodzi odznaczenie od ministra, a już zaprasza na 24h Comics Day.

I ponownie FB:

„Już po raz kolejny 13 – 14 Października 2012 godz. 12.00 odbędzie się całodobowa sesja rysowania komiksów. Jej efektem jest stworzenie dwudziestoczterostronicowej historii obrazkowej. W ubiegłym roku, w ramach projektu, przygotowana była wizyta polskich rysowników u sąsiadów zza Odry oraz wystawa stworzonych wspólnie prac na Bałtyckim Festiwalu Komiksu.

„24-godzinny komiks” to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud’a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania. Od pierwszej edycji imprezy, zorganizowanej w USA według tego pomysłu, minęło już ponad 11 lat. W tym czasie inicjatywa zyskała sobie popularność na wszystkich kontynentach i posiada niezliczone lokalne odmiany. Pracownia Komiksowa w działająca przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku od 2009 roku jest jedynym polskim organizatorem biorącym udział w tej akcji. Najbliższe spotkanie trójmiejskich rysowników i autorów komiksów, które odbędzie się 13 października 2012 r. W tym roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku wspólnie Pracownia Komiksowa, American Corner oraz Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK przygotowali kolejna możliwość rywalizacji.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do rysowania na czas. Wszyscy Ci, którzy z powodzeniem zakończą do niedzielnego popołudnia swoją historię, będą mieli okazję zobaczyć swoją pracę w druku. Organizatorzy zastrzegają sobie, że zostaną przez nich wybrane najlepsze prace.

Organizator:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w GdańskuPartnerzy projektu:
Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK

O koncepcji 24h Comics Day

„24-godzinny komiks” to pomysł amerykańskiego teoretyka komiksu Scotta McCloud’a. Taki komiks zawiera w sobie 24 strony, stworzone od początku do końca w czasie sesji 24-godzinnego rysowania.

Pierwszy 24-godzinny komiks Scott McCloud narysował 31 Sierpnia 1990 roku. Ustanowione zostały wtedy żelazne reguły tworzenia tego wydarzenia:

– sesja tworzenia komiksu od początku do końca może trwać nie więcej niż 24 godziny. W tym procesie zawiera się także, pisanie scenariusza, który nie może powstać wcześniej;
– wynikiem pracy muszą być 24 strony gotowego do publikacji komiksu.

Od pierwszej sesji rysowania 24-godzinnego komiksu, 24h Comic Day stał się międzynarodowym wydarzeniem, które odbywa się co roku w październiku na całym świecie.
Oprócz tego istnieje wiele lokalnych inicjatyw organizowanych według tego konceptu niezależnie od edycji międzynarodowej.

O Pracowni Komiksowej

Pracownia Komiksowa jest częścią Biblioteki Manhattan przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku i ma swoją siedzibę w CH Manhattan Gdańsk Wrzeszcz .

W roku rozpoczęcia swojej działalności była to pierwsza placówka tego typu w Polsce i do dziś posiada największe zbiory komiksów w Polsce. W ofercie biblioteki znajduje się pełne spektrum wydawnictw komiksowych. Znajdziemy tam utwory z kręgu kultury europejskiej, amerykańskiej oraz japońskiej, zarówno w wydaniach polskich, jak i oryginalnych. Obecna łączna liczba woluminów w pracowni to 7 tysięcy.

W różnorodnych warsztatach organizowanych przez pracownię uczestniczyło już w sumie blisko 400 osób. Wśród prowadzących znaleźli się uznani twórcy komiksu, tacy jak: Marek Lachowicz, Mateusz Skutnik, czy Jacek Frąś (laureat prestiżowej nagrody PRIX ALPH-ART na festiwalu Angoulême w 2001 roku).

W swej regularnej działalności pracownia prowadzi dyskusyjny klub filmowy, cykl wykładów poświęconych tematyce komiksowej pod hasłem Dyskusyjny Klub Komiksu.

Ponadto Pracownia Komiksowa jest od pięciu lat organizatorem Bałtyckiego Festiwalu Komiksu GDAK, uznawanego obecnie za trzecią najważniejszą imprezę poświęconą komiksowi w kraju. Renoma festiwalu wzrosła dzięki obecności znamienitych zagranicznych gości, zaliczanych do pierwszej ligi światowej swojego gatunku. Gośćmi festiwalu byli między innymi David Lloyd (autor ilustracji komiksu „V jak Vendetta”, który był ekranizowany przez twórców Matrixa), czy niedawny uczestnik BFK, Simon Bisley (twórca kultowej na całym świecie postaci „Lobo”).

Artyści, publicyści, tłumacze związani z pracownią reprezentują ją na innych imprezach komiksowych w kraju i za granicą, a swoje prace drukują w nieregularniku „Komiksownia” wydawanym przez bibliotekę.

Wśród kalendarium działań pracowni od czterech lat bardzo ważną rolę pełni organizowana każdego października sesja 24h Comics Day, międzynarodowego „maratonu komiksowego”, którego owocem jest wydanie 24 stronicowych mini-albumów komiksowych, które zostały stworzone w czasie jednej doby przy tempie jednej strony na godzinę. […]

Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK

Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK jest kontynuacją nieformalnej grupy komiksowej GDAK. GDAK zaistniał w 1999 roku organizując pierwszą edycję Gdańskich Spotkań Komiksowych, które były pierwszą inicjatywą animującą życie trójmiejskich rysowników oraz fanów komiksu. Do 2007 roku odbyło się okrągłe dziesięć edycji tej imprezy, która, śmiało można powiedzieć, skutecznie skonsolidowała trójmiejskich komiksiarzy. Po ośmiu latach spotkania wypłynęły na szersze wody i przerodziły się w Bałtycki Festiwal Komiksu, który z powodzeniem zaistniał jako impreza o skali ogólnopolskiej.

GDAK to także zin, który towarzyszył każdej edycji konwentu. Publikowali w nim twórcy ściśle związani z trzonem grupy: Mateusz Skutnik, Adam Chyliński, Tomek Sitek, Łukasz Jagielski, jak i inni twórcy z Pomorza: Jakub Rebelka, Jerzy Szyłak, Jan Plata Przechlewski, Marek Lachowicz, Tomasz Mering, Jakub Babczyński. W kolejnych numerach zina znalazły się także prace takich tuzów polskiego komiksu jak: Michał „Śledziu” Śledziński, duetu Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Robert Adler, Ryszard Dąbrowski i wielu innych.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie działalności lokalnych twórców, animacja życia kulturalnego z udziałem komiksu a także działalność wydawnicza. Tegoroczna edycja „24h Comics Day” w Gdańsku jest pierwszą inicjatywą w jakiej występuje oficjalnie Stowarzyszenie Akademia Komiksu GDAK i która tworzona jest przez animatorów w nim skupionych oraz z udziałem zrzeszonym w niej twórców. W obecnym składzie GDAK’a tworzą między innymi: Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, Jaśmina Kotlarek, Marek Kraska, Łukasz Godlewski.”

Profil wydarzenia na Facebooku :: tutaj ::

Kto będzie w tym czasie w Gdańsku lub Krakowie – niech nie przegapi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s