23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier :: nagrody

Serwisy Polter :: tutaj :: oraz Gildia :: tutaj :: i :: tutaj :: podały informacje o nagrodach przyznanych wczoraj podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Informacje podaję za nimi.

Konkurs na Krótką Formę Komiksową – trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Artur Chochowski (scen.) i Tomasz Kontny (rys.) za komiks W kosmosie nikt nie usłyszy jak godosz; Jakub Syty (scen.) i Mikołaj Ratka (rys.) za komiks Puzzle; Krzysztof Gawronkiewicz (scen. i rys.) za komiks Terra Incognita.

Ponadto trzecią nagrodę otrzymali Mateusz Wiśniewski (scen.) i Krystian Garstkowiak (rys.) za Borders of Reality. Druga nagroda powędrowała do Roberta Popieleckiego (scen.) oraz  Marcina Podolca (rys.) za Pretekst. Pierwszą nagrodę przyznano Dennisowi Wojdzie (scen.) i Sebastianowi Skrobolowi (rys.) za komiks Ghost Kids: The Ribbon.

GRAND PRIX otrzymał Paweł Piechnik (scen. i rys.) za pracę Link.

Za najlepszy polski album komiksowy roku 2011/2011 wybrano Czasem Grzegorza Janusza (scen.) i Marcina Podolca (rys.), wydany przez Kulturę Gniewu.

Najlepszym wydawcą roku wybrano wydawnictwo Centrala z Poznania „za odwagę w podejmowaniu wydawniczych decyzji oraz dbałość o najwyższą formę edytorską”.

Doktorat Humoris Causa, czyli Nagroda im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu, powędrowała do Magazynu „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”. Uzasadnienie: „Za 30 lat promowania na swoich łamach polskich twórców komiksowych”.

Ponadto, jak pisałem wczoraj, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, „w dowód uznania zasług dla promocji sztuki komiksu w Polsce na niwie dziennikarskiej, wystawienniczej i animacyjnej”, przyznał Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: Jackowi Gdańcowi (red. naczelny Gildii), Wojciechowi Łowickiemu (popularyzator i znawca komiksu, kurator wielu wystaw) oraz Bogdanowi Ruksztełło-Kowalewskiemu (bibliotekarz, pracownik gdańskiej Pracowni Komiksowej w Bibliotece Manhattan, filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s