Biblioteka z wizją. A może komiks?

Do napisania tego krótkiego posta natchnął mnie link wrzucony przez Program Rozwoju Bibliotek na facebooku.

Link ów odnosi nas do artykułu: „Biblioteka z wizją” – propozycja działania biblioteki publicznej w małej miejscowości.

I tak sobie pomyślałem. A może komiks?

Komiks nie tylko jako materiał do wypożyczenia – ten zainteresuje wiele dzieciaków – grunt, by podsuwać im DOBRE komiksy (co należy także do zadań bibliotekarzy, którzy, by umieć wybrać, powinni się orientować w rynku i tym, co dla dzieciaków i młodzieży jest dostępne i warte tego, by im podsuwać).

Komiks daje jednak o wiele więcej możliwości aktywizacji dzieci i młodzieży. Najlepszym przykładem są działania podejmowane przez Pracownię Komiksową w Gdańsku czy Małopolskie Studio Komiksu na ul. Rajskiej w Krakowie. Obie te biblioteki oferują nie tylko spotkania tematyczne poświęcone sztuce opowiadania obrazem, ale także organizują festiwale (Pracownia ma już tradycję w tym zakresie – Bałtycki Festiwal Komiksu GDAK, natomiast MSK w zeszłym roku zorganizowało festiwal po raz pierwszy).

Jeśli w mieście, małej miejscowości, wsi – jest ktoś, kto rysuje – może spróbować zorganizować warsztaty tworzenia komiksów? Można zZaprosić osoby, które mają w tym doświadczenie – zarówno w tworzeniu scenariuszy, jak i prowadzeniu opowieści za pomocą rysunków. Środowisko komiksowe jest otwarte – wystarczy spróbować się z nim skontaktować (choćby poprzez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe). Może gdzieś niedaleko, w okolicy mieszka ktoś, kto jest uznanym twórcą? Może dzieci i młodzież da się zarazić nową pasją? Wiele osób z tzw. komiksowa ma doświadczenie ze współpracy z młodzieżą.

Świetną formą zajęć są np. warsztaty Macieja Pałki w Lublinie. Przykładem układającej się współpracy bibliotek ze środowiskiem komiksowym są działania Centrali. I nie mam tu na myśli kilkuletniej już współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu (choćby przy festiwalu Ligatura albo organizacji działań okołonaukowych), ale przede wszystkim kooperację Centrali z powiatowymi bibliotekami województwa Wielkopolskiego.

Przykłady udanych przedsięwzięć można by mnożyć.

Spotkania z komiksem, warsztaty tworzenia, rysowania komiksów – raz w tygodniu, raz na miesiąc. Dlaczego nie spróbować?

Okaże się przy tym, że tworzenie tej sztuki, a także czytanie komiksów, wcale nie jest takie łatwe i bywa bardzo, ale to bardzo wymagające i wielopłaszczyznowe. A przy okazji można dzieciakom jakoś zapełnić czas.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s