Dzieje się, dzieje się, dzieje się

Minęły wakacje i zaczyna się dziać. Niektórzy ruszają pełną parą, inni zmuszeni są trochę przystopować. A zatem.

Małopolskie Studio Komiksu wznawia piątkowe spotkania. Na facebooku pojawiła się zapowiedź najbliższego:

„Małopolskie Studio Komiksu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zaprasza na pierwsze po wakacyjne spotkanie komiksowe. Tym razem gościem naszego studia będzie Łukasz Poller.

Urodzony 20 Lutego 1985 roku, na zamku królewskim w Niepołomicach.
Skończył Liceum Sztuk Plastycznych ( teraz ZS Plastycznych ) w Rzeszowie, rocznik 2005.
Rysownik komiksowy i grafik.

Twórca tysięcy storyboardów reklamowych oraz ilustracji prasowych (m.in. do pism „Nowa Fantastyka”, „Czas Fantastyki”, „Kaczor Donald”, do albumu komiksowego Biocosmosis: Emnisi Antologia 2). Od 2006 związany z krakowską grupą Partstudio. Wspólnie z Arkadiuszem Klimkiem stworzył m.in. cztery epizody komiksu Słynni polscy olimpijczycy(2008). Autor rysunków i kolorysta komiksu Epizody z Auschwitz 3: Ofiara (2010). 2011 – współtwórca komiksowego Wiedźmina: Racja stanu, oraz uczestnik corocznego Festiwalu Instalacji Lirycznych, odbywającego się w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej. W tym samym okresie zaczął też spełniać się jako prowadzący zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Nieustannie rozwija się, poszukuje nowych dróg i wyzwań.
„Wzorem starych mędrców, aby się czegoś od siebie
nauczyć, potrzeba tak samo, lat, jak i chwil ulotnych.” – Łukasz PollerSpotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań warsztatowych, które jak zwykle poprowadzi Michał Gałek. Tym razem tematem przewodnim będzie kolor w komiksie.”
***
Wielkimi krokami zbliża się największy festiwal komiksu w naszej części Europy.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się po raz 23.
Ze wstępną wersją programu można zapoznać się tutaj.
Zwracam szczególną uwagę bibliotekarzy na ten festiwal. Jeśli macie blisko do Łodzi, jeśli zastanawiacie się, jakie komiksy kupić do Waszej biblioteki, jeśli chcecie spotkać się i porozmawiać z wydawcami – to jedna z najlepszych okazji w ciągu roku. Wiele tytułów można kupić po znacznie niższej cenie, na giełdach można uzupełnić zbiory o albumy, które są już niedostępne u wydawców i w hurtowniach. Również przy okazji tego wydarzenia ukazuje się najwięcej premier.
Na festiwal przyjeżdżają też bibliotekarze, zajmujący się na co dzień komiksami – zatem jest to dobra okazja do nawiązania kontaktów i rozmów kuluarowych.
Autorem cudnego plakatu jest w tym roku Berenika Kołomycka.
Zwracam też uwagę na odbywające się podczas MFKiG 12. już w tym roku Sympozjum Komiksologiczne organizowane przez Krzysztofa Skrzypczyka przy ścisłej współpracy Magdaleny Lachmann z Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku myślą przewodnią spotkań jest temat: Komiks fantastyczny w Polsce a polska fantastyka komiksowa.
***
Niestety, żadnych wieści o Pracowni Komiksowej, przynajmniej nic nie mogłem wyszperać.
Jeśli jednak traficie do Gdańska – warto odwiedzić nową siedzibę najstarszej polskiej kolekcji komiksu w Bibliotece Manhattan.
***
Wreszcie informacje z Wielkopolski.
W październiku ruszają z nowymi pomysłami i nową energią Spotkania Komiksowe na ul. Piekary. Choć na oficjalnej stronie nie ma jeszcze żadnych informacji, Marcin Łuczak wrzucił informację na fb, że trwają rozmowy z „wielkim nazwiskiem”. Trzymamy kciuki!
Niestety, w pierwszym semestrze zawieszona zostaje Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu. Ale nie traćcie ducha, którzy tu wchodzicie! Przejdzie zima, a wraz z powiewem wiosny powrócą i komiksowe spotkania w poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej.
A skoro mowa o BU – doszły mnie bardzo dobre wieści. Kończy się remont Czytelni Zbiorów Specjalnych i wiele wskazuje na to, że cała Kolekcja Komiksów znajdzie swoje miejsce właśnie tam – z wolnym dostępem do półek! Tym samym spełni się marzenie (nie tylko moje), by czytelnicy mogli sami przeglądać całe nasze komiksowe zbiory, które dotąd były zamknięte w magazynie i udostępniane po wcześniejszym zamówieniu. Gdy informacja potwierdzi się na sto procent – będę informował na bieżąco, jak rozwija się sytuacja.

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s