Badania nad komiksem w Niemczech :: Daniel Stein

W zeszłym roku ukazał się na stronie http://www.comicsforum.org tekst Daniela Steina Comics Studies in Germany: Where It’s At and Where It Might Be Heading.

Artykuł Steina jest ciekawy z dwóch powodów. Po pierwsze, zwraca uwagę na nierozstrzygnięty chyba do końca także na forum niemieckiej nauki problem, czy istnieje coś takiego jak Comics-Wissenschaft (Comics Studies), które na naszym polskim gruncie propagowane jest przez Krzysztofa Skrzypczyka podczas Sympozjów Komiksologicznych w Łodzi (i jego publikacjach, również na ten temat). Jeszcze w 2002 roku Ole Frahm pisał Comics Studies does not exist. Stein twierdzi, że podczas ostatniej dekady wiele się zmieniło i można dostrzec pozytywne zmiany w tej sferze zainteresowań niemieckiej nauki.

Według słów Steina badania nad komiksem w Niemczech sięgają co najmniej lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jednak to właśnie w ostatnich latach na rynku niemieckim ukazało się wiele pozycji, które tematykę (o)powieści graficznych badają z różnych perspektyw naukowych. Jeśli nie pomyliłem się w obliczeniach, Stein wymienia 18 książek (monografii i zbiorów artykułów), które ukazały się w ostatnich latach w Niemczech (dane bibliograficzne w artykule pod podanymi niżej linkami). Odnotowuje ponadto świetny rocznik Deutsche Comicsforschung (dostępny w BU w Poznaniu) oraz Lexicon der Comics pod redakcją Marcusa Czerwionki.

Jednym z zasadniczych pytań postawionych przez Steina jest, czy istnieje obecnie wiodący ośrodek badań nad komiksem w Niemczech. Wydaje się, że ośrodka takiego nie ma, natomiast jest kilka grup i projektów, które stawiają (o)powieści graficzne w centrum swoich badań.

Stein wymienia trzy główne projekty, grupy i ośrodki badawcze:

Projekt ComFor, czyli Die Gesellschaft für Comicforschung z Koblencji (Koblenz), w który zaangażowane są takie osoby jak prof. Dietrich Grünewald i Nina Mahrt. Co roku sympozja organizowane są w innym ośrodku, np. w zeszłym konferencję o komiksie dokumentalnym zorganizował prof. Thomas Knieper z Passau. W tym roku konferencja poświęcona jest polityce w komiksie i odbędzie się pod koniec września we Freiburgu.

Bardzo ciekawym ośrodkiem wydaje się Die Arbeitsstelle für Graphische Literatur (ArGL) w Hamburgu, skupiające takich badaczy jak Ole Frahm, Michael Hein czy Jens Nielsen. Obecnie ośrodkiem kierują prof. Astrid Böger i prof. Markus Kuhn. Tutaj można się zapoznać z wszystkimi współpracownikami centrum.

Daniel Stein wymienia także swój własny ośrodek – Uniwersytet w Getyndze i projekt „Popular Seriality – Aesthetics and Practice”, którego strona dostępna jest w języku niemieckim i angielskim.

Stein przyznaje, że nie widzi na razie możliwości, by na jakimkolwiek uniwersytecie w Niemczech powstał obecnie osobny instytut zajmujący się wyłącznie Comics-Wissenschaften. Nie wyobraża sobie także studentów uzyskujących stopnie licencjackie lub magisterskie w zakresie Comics Studies w najbliższej przyszłości.

Wszystko wskazuje jednak na to, że podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech daje się zauważyć coraz bardziej intensywne badania nad komiksem i różnego rodzaju opowieściami graficznymi, obrazkowymi, obrazkową satyrą prasową – podejmowane z perpektywy różnych dyscyplin naukowych. I podobnie jak w Polsce, trudno obecnie przewidzieć, jak sytuacja będzie się przedstawiała w przyszłości – czy tak jak teraz badania nad komiksem będą prowadzone na różnych wydziałach przez badaczy różnych dyscyplin, czy raczej nastąpi „scentralizowanie” i powstanie jakiś ośrodek, zajmujący się wyłącznie komiksologią (Comics Studies) na wzór filmoznawstwa, teatrologii itp.

Tak czy inaczej, warto śledzić, co się dzieje w zakresie badań nad komiksem za naszą zachodnią granicą.

Daniel Stein obecnie pracuje na Georg-August-Universität w Getyndze, gdzie pisze habilitację Autorisierungspraktiken seriellen Erzählens am Beispiel der Gattungsgenese von Batman- und Spider-Man Comics.

Artykuł, o którym mowa powyżej można przeczytać ::tutaj:: lub ::tutaj::.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s