Komiks w Mariborze – Europejskiej Stolicy Kultury 2012

Przytrafiła mi się niedawno wizyta w Mariborze, pięknym mieście w północno-wschodniej części Słowenii. Podczas spaceru jego uliczkami, kilka razy natrafiłem na wydarzenia związane z kulturą komiksową.

Warto wspomnieć, że wszystkie z poniżej prezentowanych wydarzeń odbywają się w ramach dzierżenia przez Maribor tytułu  Europejskiej Stolicy Kultury 2012 (nominację uzyskał wraz z portugalskim Guimarães).

Na pierwszy plakat napatoczyłem się w jednej z bram kamieniczek w samym centrum Mariboru.

Wystawa Stripovski junaki rešujejo Evropo (Comic Heroes Are Rescuing Europe) prezentowała 150 oryginalnych plansz artystów z różnych krajów europejskich (w innym miejscu podana jest informacja o ponad 170 planszach). Niestety, zabrakło wśród nich przedstawicieli Polski. Pod podanym wyżej linkiem można się zapoznać z pełną listą twórców (z Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii a także krajów bałkańskich – Słowenii, Serbii i Chorwacji).

O ile wspomniana ekspozycja zakończyła się jeszcze przed moim przyjazdem, o tyle kolejnym projektem, z którym zapoznawał się każdy przechodzień, był uliczny komiks prezentowany na bilboardach i w ramach okien opuszczonej (chyba, bo taka trochę zrujnowana była) kamienicy:

Projekt nosił tytuł Ulični strip – Violent, i według informacji, którą znalazłem potem tutaj, wernisaż odbył się 20 stycznia, natomiast wystawa ściągana będzie 20 grudnia 2012. Jeśli zatem ktoś, przypadkiem (lub nie) do Mariboru trafi, warto na ten projekt rzucić okiem.

[prawica]

[centrum]

[lewica]

Wreszcie trzecia wystawa, o której informowały plakaty rozwieszone na słupach w samym centrum, to Comics, Manga & Co. Projekt zorganizowany przy współpracy Goethe Institut oraz Matthiasa Schneidera, kuratora z Berlina, prezentuje dwie generacje artystów komiksowych z Niemiec. Ekspozycja ta kończy się 31 sierpnia. Niestety, odwiedziłem Maribor 15 lipca, w święto Wniebowzięcia, i wszystko z wyjątkiem stacji benzynowych, kawiarni i restauracji było w tym mieście pozamykane (przynajmniej tam, gdzie dane mi było się wałęsać).

Warto się tymi wystawami zainteresować i być może ściągnąć je na któryś festiwal (lub inne wydarzenie) do Polski.

Odwiedziłem później stronę Mariboru – Eropejskiej Stolicy Kultury 2012 i z ciekawości wpisałem „comics” w wyszukiwarkę. Okazało się, że w tym roku odbyło się więcej wydarzeń komiksowych w ramach obchodów ESK:

Diarrhoea and Other Current Issues – wystawa autorska Tomaža Lavriča;

Call it a Day – wystawa zorganizowana przez Finów (Finnish Comic Strip Society), prezentująca 28 artystów z Finlandii, Estonii i Węgier.

Przy okazji – Słowenia ma znakomite tradycje związane z kulturą komiksową i w Ljubljanie (mieście przecudnej urody) narodziło się jedno z najważniejszych europejskich czasopism komiksowych ostatniej dekady – Stripburger. A ci, których świetny (i czasem kontrowersyjny) komiks undergroundowy interesuje, mogą odwiedzić Kolekcję Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie z czasopismem tym (a także kilkoma niezależnymi wydawnictwami opublikowanymi przez stripburgerowców)  będą mieli okazję się zapoznać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s