Komiks wobec zjawisk kultury popularnej :: konferencja

W listopadzie w Poznaniu, w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbędzie się konferencja Komiks wobec zjawisk kultury popularnej:

„Komiks – zrodzony, jak pozostałe gatunki utożsamiane z kulturą popularną (by wymienić choćby film i piosenkę), pod koniec XIX wieku, rozwijający się razem z popkulturą, tak jak ona ewoluujący, nieustannie rozszerzający zakres swojego oddziaływania – od dawna cechuje wewnętrzne bogactwo i zróżnicowanie, a jego twórców – wrażliwość na wszelkie zmiany i niuanse rzeczywistości kulturowej, społecznej, politycznej.

Ostatnie dwudziestolecie uświadamia, że wcześniejsze wieloletnie, niemal całkowite pomijanie komiksu w refleksji naukowej i krytycznej (czy to ze względu na jego niski, masowy rodowód, czy to ze względów politycznych – jako najbardziej charakterystyczny i znienawidzony przez peerelowskich decydentów przejaw kultury amerykańskiej) doprowadziło do zubożenia dyskursu na temat przemian kulturowych w naszym kraju.

Coraz większa grupa historyków i teoretyków kultury, a także przedstawicieli innych dyscyplin naukowych uświadamia sobie, iż komiks jest doskonałym narzędziem komentowania świata, niezwykle przydatnym w opisie różnych zjawisk, pomocnym w edukacji, idealnym do promowania… właściwie wszystkiego, ale wciąż jeszcze potrafiącym zaskakiwać tych, którzy nie potrafią zdjąć go z półki z literaturą dla dzieci.

Konferencja ma w założeniu stanowić otwarte forum dyskusyjne dla badaczy z różnych środowisk i różnych dyscyplin. Zapraszamy kulturoznawców, socjologów, psychologów, literaturoznawców, filmoznawców, pedagogów oraz przedstawicieli wszystkich innych dziedzin naukowych.

Wśród proponowanych zagadnień wartych – naszym zdaniem – zainteresowania są:

– (nie)ludyczność komiksu,

– komiks jako narzędzie komunikowania rzeczywistości,

– komiks wobec innych sztuk popularnych,

– komiks wobec różnych form kultury,

– recepcja komiksu jako wyznacznik jego miejsca w świecie sztuki i rzeczywistości społecznej,

– komiks a zjawisko popularyzacji rzeczywistości,

– komiks w Internecie,

– komiks w edukacji.

Konferencja odbędzie się 21-22 listopada 2012 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres komiks.wsnhid [at] gmail.com do 10 października 2012. Pod tym adresem można również uzyskać wszelkie informacje na temat konferencji.

Prosimy o podanie tytułu wystąpienia oraz załączenie krótkiego (do 1000 znaków) streszczenia. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do wyboru nadesłanych propozycji.

Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.

Opłata konferencyjna wynosi 250 zł i nie obejmuje noclegów oraz zwrotu kosztów przejazdów. Organizatorzy zapewniają natomiast obiady oraz pomoc w znalezieniu noclegów.

Efektem konferencji będzie punktowana monografia, której wydanie planujemy na rok 2013.

dr Michał Traczyk”

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s